گفتارى در عمر صنف انسان و انسانهاى اولیه از تفسیر المیزان

پس اعتبار عقلى هم همان را مى‏گوید که تاریخ گفته است ، و لیکن دانشمندان طبقات الارض و به اصطلاح ژئولوژى معتقدند که عمر نوع بشرى بیش از ملیونها سال است ، و بر این گفتار خود ادله‏اى از فسیل‏هائى که آثارى از انسانها در آنها هست ، و نیز ادله‏اى از اسکلتسنگ شده خود انسانهاى قدیمى آورده‏اند ، که عمر هر یک از آنها به طورى که روى معیارهاى علمى خود تخمین زده‏اند بیش از پانصد هزار سال است .

 

این اعتقاد ایشان است لیکن ادله‏اى که آورده‏اند قانع کننده نیست ، دلیلى نیست که بتواند اثبات کند که این فسیل‏ها ، بدن سنگ شده اجداد همین انسانهاى امروز است ، و دلیلى نیست که بتواند این احتمال را رد کند که این اسکلت‏هاى سنگ شده مربوط است به یکى از ادوارى که انسانهائى در زمین زندگى مى‏کرده‏اند ، چون ممکن است چنین بوده باشد ، و دوره ما انسانها متصل به دوره فسیل‏هاى نامبرده نباشد ، بلکه انسانهائى قبل از خلقت آدم ابو البشر در زمین زندگى کرده و سپس منقرض شده باشند ، و همچنین این پیدایش انسانها و انقراضشان تکرار شده باشد ، تا پس از چند دوره نوبت به نسل حاضر رسیده باشد .

و اما قرآن کریم بطور صریح متعرض کیفیت پیدایش انسان در زمین نشده ، که آیا ظهور این نوع موجود ( انسان ) در زمین منحصر در همین دوره فعلى است که ما در آن قرار داریم ، و یا دوره‏هاى متعددى داشته ، و دوره ما انسانهاى فعلى آخرین ادوار آن است ؟ .

 

هر چند که ممکن است از بعضى آیات کریمه قرآن استشمام کرد که قبل از خلقت آدم ابو البشر (علیه‏السلام‏) و نسل او انسانهائى دیگر در زمین زندگى مى‏کرده‏اند ، مانند آیه شریفه :

 و اذ قال ربک للملائکه انى جاعل فى الارض خلیفه قالوا ا تجعل فیها من یفسد فیها و یسفک الدماء

 که از آن بر مى‏آید قبل از خلقت بنى نوع آدم دوره دیگرى بر انسانیت گذشته، که ما در تفسیر همین آیه به این معنا اشاره کردیم .

..........

در کتاب توحید از امام صادق (علیه‏السلام‏) روایتى آورده که در ضمن آن به راوى فرموده : شاید شما گمان کنید که خداى عز و جل غیر از شما هیچ بشر دیگرى نیافریده ، نه ، چنین نیست ، بلکه هزار هزار آدم آفریده که شما از نسل آخرین آدم از آن آدم‏ها هستید .

 ابن میثم نیز در شرح نهج البلاغه خود حدیثى به این معنا ازامام باقر (علیه‏السلام‏) نقل کرده و صدوق نیز همان را در کتاب خصال خود آورده .

و در خصال از امام صادق (علیه‏السلام‏) روایت آورده که فرمود : خداى عز و جل دوازده هزار عالم آفریده که هر یک از آن عوالم از هفت آسمان و هفت زمین بزرگتر است و هیچیک از اهالى یک عالم به ذهنش نمى‏رسد که خداى تعالى غیر عالم او عالمى دیگر نیز آفریده باشد .

و در همان کتاب از امام باقر (علیه‏السلام‏) روایت کرده که فرمود : خداى عز و جل در همین زمین از روزى که آن را آفریده ، هفت عالم خلق کرده ( و سپس بر چیده ) و هیچیک از آن عوالم از نسل آدم ابو البشر نبودند و خداى تعالى همه آنها را از پوسته روى زمین آفرید و نسلى را بعد از نسل دیگر ایجاد کرد و براى هر یک عالمى بعد از عالم دیگر پدید آورد تا در آخر آدم ابو البشر را بیافرید و ذریه‏اش را از او منشعب ساخت ... .

بله در بعضى از روایات وارده از ائمه اهل بیت علیهم السلام مطالبى آمده که سابقه ادوار بسیارى از بشریت را قبل از دوره حاضر اثبات مى‏کند

/ 2 نظر / 8 بازدید
عمه

سلام...خداقوت ممنون ازتهیه مطلب[گل]

کاشفک

با سلام معرفی آثار مدرسه دانشجویی قرآن و عترت علیهم السلام به همراه چکیده کتب (مجموعه کتب آموزشی روش های تدبر در قرآن، کتب موضوعی تدبر در قرآن، درسنامه های المیزان و..) http://quranetratschool.persianblog.ir