شهادت حضرت رقیه (س)

شناسنامه حضرت رقیه (س)
حضرت رقیه فرزند امام حسین علیه السلام است . بر اساس نوشته‏ های بعضی
کتابهای تاریخی، نام مادر حضرت رقیه(علیهاالسلام)، امّ اسحاق است که پیش‏تر همسر امام حسن مجتبی (علیه‏السلام) بوده و پس از شهادت ایشان، به وصیت امام حسن (علیه‏السلام) به عقد امام حسین (علیه‏السلام) درآمده است. در مورد تاریخ تولد حضرت رقیه چیزی معلوم نیست.

خواهران حضرت رقیه علیه السلام
در تعداد دختران امام حسین و نامهای آنها اختلاف وجود دارد.  آنچه از منابع بدست می آیدامام حسین علیه السلام دارای چهار دختر بنامهای فاطمه کبری، فاطمه صغری، سکینه و رقیه بوده است.

اصل وجود دختری چهار ساله برای امام حسین علیه السلام در منابع شیعی آمده است در کتاب کامل بهائی نوشته علاء الدین طبری (قرن ششم هجری) قصه دختری چهار ساله که در ماجرای اسارت در خرابه شام در کنار سر بریده پدر به شهادت رسیده، آمده است. اما در مورد نام او، آیا رقیه بوده یا فاطمه صغری و... اختلاف است.

لهوف سید ابن طاووس و حضرت رقیه
یکی  از کتاب‏های کهن که در زمینه حضرت رقیه  مطالبی نقل نموده، کتاب اللهوف از سیدبن طاووس است.  وی می‏نویسد: «شب عاشورا که حضرت سیدالشهداء (علیه ‏السلام) اشعاری در بی وفایی دنیا می‏خواند، حضرت زینب (علیهاالسلام) سخنان ایشان را شنید و گریست. امام (علیه‏ السلام) او را به صبر دعوت کرد و فرمود: «خواهرم، ام کلثوم و تو ای زینب! تو ای رقیه و فاطمه و رباب! سخنم را در نظر دارید (و به یاد داشته باشید)هنگامی که من کشته شدم، برای من گریبان چاک نزنید و صورت نخراشید و سخنی ناروا مگویید(و خویشتن دار باشید).

سن حضرت رقیه و تاریخ شهادت ایشان
مشهور این است که ایشان سه یا چهار بهار بیشتر به خود ندیده و در روزهای آغازین صفر سال 61 ه .ق، پرپر شده است.

چگونگی شهادت و مرقد مطهر حضرت رقیه
بعد از واقعه عاشورا دشمن تمام کسانی را که زنده مانده بودند ، اسیر کرد. میان این اسرا، یک دختر کوچک هم دیده می ‏شد. این دختر کوچک رقیه بود. رقیه دختر امام حسین علیهاالسلام که حالا بعد از شهادت پدرش به همراه عمه ‏اش زینب و اسرای دیگر به طرف شام می ‏رفت.

در کتاب قصه کربلا اثر حجه السلام والمسلمین علی منفرد آمده است:

بعضی گفته اند: یزید اهل بیت را محلی خرابه ای گونه جای داد در حالی که زنان خاندان نبوت واهل بیت طهارت ،جریان شهادت حسین(ع) واهل بیت ویارانش را از کودکان مخفی نگهداشته ومی گفتند پدرشان به مسافرت رفته اند،واین جریان ادامه داشت تا اینکه یزید اهل بیت را در سرای خویش جای داد.

حسین (ع) دختری خردسال داشت که چهار سال از عمر مبارکش می گذشت ، شبی از خواب پرید درحالی که سخت پریشان به نظر می رسید وجویای پدرشد! وپرسید : پدرم کجاست که من اکنون او را دیدم!؟

بانوان حرم چون این سخن از او شنیدند ،گریستند وکودکان دیگر نیز ناله وزاری سر دادن چون صدای شیون وگریه آنان بلند شد، یزید از خواب بیدار شد وپرسید: این گریه وزاری از کجاست؟

پس از جستجو، یزیدرا از جریان باخبر کردند، یزید گفت: سرپدرش را نزداو ببرید!

آن سر مقدس را در زیر سرپوشی قرار داد در مقابل اونهادند.

کودک پرسید: این چیست؟ گفتند سرپدرت حسین است.

دختر امام حسین (ع) سرپوش رابرداشت ، وچون چشمش به سر مبارک پدرافتاد ناله ای از دل کشید وبیتاب شد وگفت: ای پدر!چه کسی تورا به خونت رنگین کرد؟! چه کسی رگهای تورابرید؟!  ای پدر چه کسی مرا در کودکی یتیم کرد؟!ای پدر!بعد از توبه چه کسی دل ببندم؟!وچه کسی یتیم تورا بزرگ خواهد کرد؟! ای پدر ! انیس این زنان واسیران کیست؟! ای کاش من فدایت شده بودم! ای کاش من نابیناشده بودم!ای کاش من درخاک آرمیده بودم ومحاسن به خون خضاب شده تو را نمیدیدم!

آنگاه لب کوچک خود را برلب های پدر نهاد وگریه شدیدی کرد واز هوش رفت!وهرچه تلاش کردندبه هوش نیامد،واین عزیز حسین (ع) درشام به شهادت رسید

مرقد مطهر حضرت رقیه علیها السلام در سوریه نزدیک به قبر حضرت زینب علیها السلام است.

 تاریخ شهادت: 5 صفر سال 61 هجری قمری

 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید