علی علیه السلام وفضایل بی شمارش

حضرت علی علیه السلام یک انسان کامل است و مجموعه ای از صفات انسانی را در حد اعلی در وجود خود جمع نموده است. فضیلت هایی هم چون شجاعت، عدالت، عبادت، دیانت و...  در وجود او موج می زد ولی هر گروهی با توجه به فکر و اندیشه خود تنها یک بْعد از وجود آن حضرت را شناخته اند و بر آن تکیه کرده اند. برای گروهی تربیت آن حضرت در دامان پیامبر اکرم (ص) بالاترین فضیلت است و در نظر گروهی دیگر زهد و بی اعتنایی آن حضرت بالاترین کمال است و به عقیده دسته ای دیگر، مبارزه با نفس و خود را ندیدن و خدا را دیدن و تنها برای رضای او گام برداشتن بالاترین ویژگی با ارزش آن حضرت است و عده ای عدالت مولای متقیان آنان را تحت تاثیر قرار داده است.

به نظر می رسد آنچه درباره حضرت علی علیه السلام باید گفت این است که آن حضرت جامع تمام این صفات زیبای انسانی در حد اعلای آن است و در عین توجه به یکی، از دیگری غافل نمانده است. همان علی که شبها از خوف خدا اشک می ریزد و از هوش می رود، در میدان جنگ در مقابل ظالمان کمترین سستی از خود نشان نمی دهد. و همان علی که به لقمه نانِ جویی اکتفا می کند، لحظه ای از فعالیتهای اقتصادی دست نمی کشد.

یکی از جالبترین احادیث که اهمیت خاصی دارد حدیث مربوط به بیان فضایل امام علی علیه السلام است که از زبان پیامبر اکرم نقل شده است وآن این است:

خدای متعال فضائل بی شمار برای برادرم علی (ع) قرار داده که هر کس فضیلتی از فضایل او را یاد کند و آن را در عمق وجودش جای دهد خداوند گناهان گذشته و آینده اش را خواهد بخشید و آن کس که منقبتی از مناقب وی را به رشته نحریر بکشد تا آن زمان که از آن کتابت اثری باقی است فرشتگان برای وی آمرزش طلب مینمایند و آن کس که قضیلتی از فضایل او را بشنود خداوند گناهانی را که از حس شنوایی انجام داده خواهد بخشید و اگر به کتابی که فضایل او در آن مندرج است نگاه کند خداوند گناهانی را که به وسیله چشم انجام داده می آمرزد .

سپس فرمود : نگاه به صورت علی (ع) و یاد او عبادت است و هرگز خداوند ایمان بنده ایی را جز با ولایت او و تبری از دشمنانش نخواهد پذیرفت .

 به راستی همین برای حقانیت مولای متقیان کافی نیست؟

 به راستی امام علی علیه السلام  انسانی کامل است و میزان الاعمال است .

پی نوشت:در این نوشتار ازاطلاعات وبلاک شاه نجف و حوزه نت استفاده شده است

/ 3 نظر / 9 بازدید
محمد

سلام. قشنگ بود. به منم سر بزن. یادت نره

اشکان

سلام.خسته نباشی.از وبلاگت دیدن کردم.راستی کلی عکس جالب تو وبلاگم گذاشتم.اگه دوست داشتی یه سری بزن و راجع به عکسا نظر بده.اگه شد بنویس که چه عکسای دوست داری تو وبم بذارم یا اگه ایرادی دیدی واسم بنویس.منتظرم.ممنون.