شریک غم دیگران یا خوشحال برای دلمان

صبر کردم ، لیکن دیدم به دارد به  بی حرمتی کشیده می شود!

بلند شدم و رفتم در جمع شان و به آهسته گی گفتم: "یِک خورده  آروم!، این بنده خدا تازه باباش فوت کرده ،خوب نیست صدای خنده بشنود،تازه هم آمده اداره".!

یکی گفت : "ما صبح رفتیم دیدنش ".!

دیگری گفت :" راحت باش! خودش دراه آنجا می گویدو می خنده"!

گفتم :" عیبه ، بلاخره دوستمان است "!

یکی گفت : "دوستمان !!، دوستمان نیست"!

گفتم :" بلاخره زشته ، این چیزیه که برای همه اتفاق می افته!"

و برگشتم.

کمی ساکت شدن

یاد این حکمت امیر سخن علی ابن ابی طالب افتادم:

امیرالمومنین امام علی علیه السلام  هنگامی که در پى جنازه اى مى رفت شنید که مردى مى خندد، فرمود: گویى مرگ بر غیر ما نوشته شده، و حق بر غیر ما واجب گردید، و گویا این مردگان مسافرانى هستند که به زودى باز مى گردند، در حالى که بدن هایشان را به گورها مى سپاریم، و میراثشان را مى خوریم.
گویا ما پس از مرگ آنان جاودانه ایم !!! آیا چنین است، که اندرز هر پند دهنده اى از زن و مرد را فراموش مى کنیم در حالى که نشانه تیرهاى بلا و آفات قرار گرفته ایم؟

متن حدیث:

وَ تَبِعَ جِنَازَةً فَسَمِعَ رَجُلًا یَضْحَکُ فَقَالَ کَأَنَّ الْمَوْتَ فِیهَا عَلَى غَیْرِنَا کُتِبَ وَ کَأَنَّ الْحَقَّ فِیهَا عَلَى غَیْرِنَا وَجَبَ وَ کَأَنَّ الَّذِى نَرَى مِنَ الْأَمْوَاتِ سَفْرٌ عَمَّا قَلِیلٍ إِلَیْنَا رَاجِعُونَ نُبَوِّئُهُمْ أَجْدَاثَهُمْ وَ نَأْکُلُ تُرَاثَهُمْ کَأَنَّا مُخَلَّدُونَ بَعْدَهُمْ ثُمَّ قَدْ نَسِینَا کُلَّ وَاعِظٍ وَ وَاعِظَةٍ وَ رُمِینَا بِکُلِّ فَادِحٍ وَ جَائِحَةٍ .«نهج البلاغه،حکمت 122»
.....

پی نوشت : چرا ما این چنین حرکاتی داریم ،هر موقع نا راحت باشیم همه باید برای ما ناراحت باشند و هر موقع که خوشحال باشیم باید دیگران برای ما احساس خوشحالی کنند ، لیکن برای دیگران به یک نوشته و یک تسلیت رفع تکلیف می کند!

 

/ 5 نظر / 7 بازدید
عطیه

به کسی عشق بورز که لایق عشق تو باشد نه تشنه عشق ... چون تشنه عشق روزی سیراب می شود مانند پرنده باش که روی شاخه سست و ضعیف لحظه ای می نشینید و آواز میخواند و احساس میکند که شاخه می لرزد ،اما به آواز خواندن خود ادامه می دهد زیرا مطمئن است که بال و پر دارد. بیش از آنکه خزان از راه برسد ، از هر بهار بهره مند شو . زندگی شما از زمانی آغاز میشود که افسار سرنوشت خویش را در دست گیرید.

عطیه

سلام . موافقم . ولی همان طور که فرمودید : شایدفکرمی کنیم مرگ برای ما نیست . یا کس وکار ما . اینطور غافل هستیم !!

سلام

عمه

سلام...میلاد حضرت محمد صل الله علیه واله راتبریک میگم امیدوارم بهترین عیدی را بگیرید[گل]

عمه

سلام.برای من درپی فوت پدرم وهمینطوردامادجوانم این بی حرمتی تلخ وگزنده رادیدم[ناراحت]شمادرست گفتید[گل]