خصوصیات بازار و بازاریان

اغلب بازاریان محلی برای اینکه مشتری  را از دست ندهند حاضرند با سودکمتر و جنس مرغوبتر با مشتریان همراه شوند.

نمونه این بازایان در بازار های محلی شمال زیاد دیده می شود.

مدتها بود که وقتی با پدرم به این بازار ها می رفتیم پدرم در بین فروشنده ها فرق می گذاشت و می گفت : این فروشنده کاسب است ( یعنی این فروشنده از تولید کننده خریداری کرده  و دارد می فروشد و به قول معرف یک سودی هم خودش می برد) ،ولی اغلب این کاسب ها و نیز فروشنده هایی تولید کننده آدم هایی صادقی بودنند وحتی کاسب ها قیمت خرید خود را صادقانه اعلام می کردند.

یکی از بازارهای که این حدیث در آن بسیار صادق است بازار روز سه شنبه املش( املش بازار )است .

مثلا" چندی بیش برای خرید سیر با فروشنده ای صحبت می کردم حتی تند بودن و شیرین بودن  سیر هر دسته از سیرهایی محلی را با صداقت برایم مشخص کرد.

خرید هایی که تاکنون در این بازار انجام داداه ام که اغلب ماست و پنیر و عسل  و حتی بعضی از صنایع دستی بسیار منصفانه و باکیفیت بوده است .

یکی از خصوصیات بازایان قدیم این بود که در مشکلات، هم دم مردم بودند و معتمد مردم بوده و بسیار از مشکلات مردم را حل می کردند.

پدر ومادرم از یکی از این بازاری های محل که در خشکسالی سال 1350 گیلان هرچه سرمایه داشتن برای مرم خرج کردند به نیکی یاد می کنند ،این آقا  جناب حاج بشیر کمالی است که قبلا" نیز برایشان مطلبی در این وبلاگ نوشته ام.

دینداری یک صفت اساسی بازاریان منصف است که درحال حاضر کم رنگ شده است

این هم بگم که بازاریان قبلی برای اینکه در تفکیک حق و باطل  دچار مشکل نشوند  و در کسب شان دینداری را رعایت کنند، همیشه با حوزه های علمیه در ارتباط بوده و حتی معروف است که قبل از شروع به کسب وکار ، مکاسب را در حوزه می آموختند.

انشالله بازار ما بازاری باشد که قدم زدن در آن همیشه ما را به یاد این حدیث معروف بیندازد:

الکاسب حبیب الله

/ 4 نظر / 10 بازدید
عمه

سلام...بازاریان واقعی وقدیمی اگرچه تعدادشون کم شده ولی همچنان مورداقبال عموم هستن .

ف الف

سلام بازاریان قدیم برای اینکه در تفکیک حق و باطل دچار مشکل نشوند و در کسب شان دینداری را رعایت کنند، همیشه با حوزه های علمیه در ارتباط بوده و حتی معروف است که قبل از شروع به کسب وکار ، مکاسب را در حوزه می آموختند. این رو نمی دونستم... کارشون خیلی قشنگ و خوب و مفید بوده چقدر فاصله گرفتیم ... چقدر...

اسیرخاک

بله درسته.خداوند در زندگی وکسب وکارمون خیلی کمرنگ شده وملاک اکثرافرادفقط سود مالی است ولی ازسود اصلی غافلند...