گیلان (وبلاگ علی احمد خانی پرشکوه)

یادداشت های یک پرشکوهی با همه افکار و اتفاقات روز مره زندگی

محدودیت نعمت ها و امکانات زندگی دنیا
ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۳   کلمات کلیدی: دنیا ،خدا ،قرآن ،بهشت وجهنم

سلام بر همه دوستان

درباره نعمت های دنیا و آخرت در گذشته مطالبی خوانده بودم ولی دیروز کتاب را می خواندم مطلبی در ان در این خصوص دیدم  که فکر می کنم یکی از بهترین تعریف ها در این خصوص باشد که بر اساس آیات قرآنی است این مطلب رو تقریبا" بدون تغییر برای شما نوشتم که امیدوارم مورد استفاده تون  قرار بگیرد :

زندگی دنیا را خالق متعال همراه با کاستی ها و محدودیت های فراوانی قرارداه ودر این دقیقا" نقشه وهدفی در کار بوده است و گر نه خدای سبحان نه از خلق نعمت فراون در دنیا عاجر است و نه بخل  در ساحت مقدس او راه دارد.


اگر اراده مقدسش تعلق می گرفت ، دنیا  را همانند بهشت می آفرید که خود در توصیف آن فرموده:

لَهُم مَّا یَشَاءُونَ فِیهَا وَلَدَیْنَا مَزِیدٌ ﴿ق ٣۵﴾

( بهشتیان)هر چه بخواهند در آنجا برای آنها هست، و نزد ما نعمتهای بیشتری است (که به فکر هیچ کس نمی‌رسد)!

  ونیز فرموده :

..وَفِیهَا مَا تَشْتَهِیهِ الْأَنفُسُ وَتَلَذُّ الْأَعْیُنُ .. ﴿زخرف٧١﴾ .

و در آن (بهشت) آنچه دلها می‌خواهد و چشمها از آن لذت می‌برد موجود است.

 شاید بخاطر همین تفاوت  دو زندگی است که در پاره ای آیات،مقایسه ای بین زندگی دنیا و بهشت انجام یافته است:

اللَّهُ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن یَشَاءُ وَیَقْدِرُ ۚ وَفَرِحُوا بِالْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَمَا الْحَیَاةُ الدُّنْیَا فِی الْآخِرَةِ إِلَّا مَتَاعٌ ﴿رعد٢۶﴾

خدا روزی را برای هر کس بخواهد (و شایسته بداند) وسیع، برای هر کس بخواهد (و مصلحت بداند،) تنگ قرارمی‌دهد؛ ولی آنها [= کافران‌] به زندگی دنیا، شاد (و خوشحال) شدند؛ در حالی که زندگی دنیا در برابر آخرت، متاع ناچیزی است!

و فرموده:

.. فَمَا مَتَاعُ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا فِی الْآخِرَةِ إِلَّا قَلِیلٌ﴿توبه ٣٨﴾

 متاع زندگی دنیا، در برابر آخرت، جز اندکی نیست!

 قرآن کریم در آیاتی  برحسابگری و تعیین اندازه در عواملی از حیات دنیا تصریح می فرماید و گاه اشاراتی برعلت این محدودیت و اندازه مشخص می نماید برای نمونه به آیه زیر توجه می نماییم:

وَلَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبَادِهِ لَبَغَوْا فِی الْأَرْضِ وَلَٰکِن یُنَزِّلُ بِقَدَرٍ مَّا یَشَاءُ ۚ إِنَّهُ بِعِبَادِهِ خَبِیرٌ بَصِیرٌ ﴿شوری ٢٧﴾

هرگاه خداوند روزی را برای بندگانش وسعت بخشد، در زمین طغیان و ستم می‌کنند؛ از این‌رو بمقداری که می‌خواهد (و مصلحت می‌داند) نازل می‌کند، که نسبت  به بندگانش آگاه و بیناست!

 پس خدوند متعال محدودیت و حسابگری  در نعمت های دنیا را عاملی برای اصلاح کار بندگان و دست و پنجه نرم کردن آنان با عوامل آزمایش الهی می داند.

در آیه ای دیگر می فرماید:

 وَهُوَ الَّذِی جَعَلَکُمْ خَلَائِفَ الْأَرْضِ وَرَفَعَ بَعْضَکُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجَاتٍ لِّیَبْلُوَکُمْ فِی مَا آتَاکُمْ ۗ إِنَّ رَبَّکَ سَرِیعُ الْعِقَابِ وَإِنَّهُ لَغَفُورٌ رَّحِیمٌ ﴿ انعام ١۶۵ ﴾

و او کسی است که شما را جانشینان (و نمایندگان) خود در زمین ساخت، و درجات بعضی از شما را بالاتر از بعضی دیگر قرار داد، تا شما را به وسیله آنچه در اختیارتان قرار داده بیازماید؛ به یقین پروردگار تو سریع العقاب و آمرزنده مهربان است. (کیفر کسانی را که از بوته امتحان نادرست درآیند، زود می‌دهد؛ و نسبت به حق پویان مهربان است.)

 بنا براین خدای سبحان امکانات زندگی را  را در حد معینی  که خود خواسته ، تدارک دیده است ، وعلت این محدودیت هم آزمایشی بودن زندگی دنیا است. چه اینکه اگر زندگی دنیا همانند بهشت با فراوانی نعمت همراه بود، در این صورت نه انفاق فی سبیل الله  معنی داشت  ونه خودداری از تعدی به حقوق دیگران، و نه مبارزه در برابر تعدی و تجاوز و نه جانبازی در را حق.

اینجاست که حدای متعال نعمت های بی پایان خود را بر مومنین وعده می دهد و جایگاه آن را حیات اخروی می داند و هشدار می دهدکه مبادا در این زندگی آزمایشی فریب بخورید و بدان اطمینان پیدا کنید:

 یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمْ وَاخْشَوْا یَوْمًا لَّا یَجْزِی وَالِدٌ عَن وَلَدِهِ وَلَا مَوْلُودٌ هُوَجَازٍ عَن وَالِدِهِ شَیْئًا ۚ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ ۖ فَلَا تَغُرَّنَّکُمُ الْحَیَاةُ الدُّنْیَا وَلَا یَغُرَّنَّکُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ ﴿لقمان ٣٣﴾

 ای مردم! تقوای الهی پیشه کنید و بترسید از روزی که نه پدر کیفر اعمال فرزندش را تحمّل می‌کند، و نه فرزند چیزی از کیفر (اعمال) پدرش را؛ به یقین وعده الهی حقّ است؛ پس مبادا زندگانی دنیا شما را بفریبد، و مبادا (شیطان) فریب کار شما را (به کرم) خدا مغرور سازد!

 و نیز می فرماید:

یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ ۖ فَلَا تَغُرَّنَّکُمُ الْحَیَاةُ الدُّنْیَا ۖ وَلَا یَغُرَّنَّکُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ ﴿فاطر ۵﴾

ای مردم! وعده خداوند حقّ است؛ مبادا زندگی دنیا شما را بفریبد، و مبادا شیطان شما را فریب دهد و به (کرم) خدا مغرور سازد!

 

پس  زندگی دنیا به خودی خود و صرف نظر از آخرت فریب گاهی بیش نیست

 (بر گرفته ازکتاب سیمای انسان مختار در قرآن اثر دکتر سید محسن میرباقری)