گیلان (وبلاگ علی احمد خانی پرشکوه)

یادداشت های یک پرشکوهی با همه افکار و اتفاقات روز مره زندگی

خصوصیات بازار و بازاریان
ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: مغازه دار ،روستای پرشکوه ،حاج بشیر کمالی پرشکوهی ،پیامبر اکرم(ص)

  این حدیث معروفی از پیامبر اعظم(ص) است که فرمودند: " الکاسب حبیب الله" .

مدتی است که من به این سخن ارزشمند  فکر می کردم که چقدر بازرایان نزد خدا ارزش دارند که چنین سخنی در شان این قشر از جامعه گفته شده است.

ما که تهران زندگی می کنیم شاید کم تر  به واقعیت این سخن پیامبر بزگوار اسلام دست یافته باشیم چرا که در حال حاضر متاسفانه رویه اغلب بازاریان به خصوص  تازه به دورا رسیده به خلاف این است.

قشر بزرگی از بازاریان تازه به دوران رسیده برای اینکه هزینه گزاف خودشان را  که از قبیل اجاره مغازه و مخارج آن ونیز هزینه های زیاد زندگی را جبران کنندو به قول معروف " ره صدساله را یک شبه بپیمایند" متاسفانه راه دیگری را برای زندگی انتخاب کرده اند.

قسم های پی درپی و گاها" دروغ، تعریف بی مورد از اجناس به طوری که درست روی هر جنسی می گذارید  اول قسم بعد تعریف مغازه دار را می شنویی.

واین یک اصل شده که به هرطریق جنست را قالب کن و وقتی پولت را گرفتی دیگر طرف کاری نمی تواند بکند وبه قول معروف " بنداز وبرو " یک اصل در این قشر از بازاریان است.

اگر دقت کنید این قبیل از بازایان بیشتر در مناطقی وجود دارند که مردم گذری به آن بازار ها مراجعه  می کنند و در محل زندگی افراد نیست تا چشمشان به چشمتان بیفتند.

 


اغلب بازاریان محلی برای اینکه مشتری  را از دست ندهند حاضرند با سودکمتر و جنس مرغوبتر با مشتریان همراه شوند.

نمونه این بازایان در بازار های محلی شمال زیاد دیده می شود.

مدتها بود که وقتی با پدرم به این بازار ها می رفتیم پدرم در بین فروشنده ها فرق می گذاشت و می گفت : این فروشنده کاسب است ( یعنی این فروشنده از تولید کننده خریداری کرده  و دارد می فروشد و به قول معرف یک سودی هم خودش می برد) ،ولی اغلب این کاسب ها و نیز فروشنده هایی تولید کننده آدم هایی صادقی بودنند وحتی کاسب ها قیمت خرید خود را صادقانه اعلام می کردند.

یکی از بازارهای که این حدیث در آن بسیار صادق است بازار روز سه شنبه املش( املش بازار )است .

مثلا" چندی بیش برای خرید سیر با فروشنده ای صحبت می کردم حتی تند بودن و شیرین بودن  سیر هر دسته از سیرهایی محلی را با صداقت برایم مشخص کرد.

خرید هایی که تاکنون در این بازار انجام داداه ام که اغلب ماست و پنیر و عسل  و حتی بعضی از صنایع دستی بسیار منصفانه و باکیفیت بوده است .

یکی از خصوصیات بازایان قدیم این بود که در مشکلات، هم دم مردم بودند و معتمد مردم بوده و بسیار از مشکلات مردم را حل می کردند.

پدر ومادرم از یکی از این بازاری های محل که در خشکسالی سال 1350 گیلان هرچه سرمایه داشتن برای مرم خرج کردند به نیکی یاد می کنند ،این آقا  جناب حاج بشیر کمالی است که قبلا" نیز برایشان مطلبی در این وبلاگ نوشته ام.

دینداری یک صفت اساسی بازاریان منصف است که درحال حاضر کم رنگ شده است

این هم بگم که بازاریان قبلی برای اینکه در تفکیک حق و باطل  دچار مشکل نشوند  و در کسب شان دینداری را رعایت کنند، همیشه با حوزه های علمیه در ارتباط بوده و حتی معروف است که قبل از شروع به کسب وکار ، مکاسب را در حوزه می آموختند.

انشالله بازار ما بازاری باشد که قدم زدن در آن همیشه ما را به یاد این حدیث معروف بیندازد:

الکاسب حبیب الله